Prvi i izuzetno kvalitetni roman danske spisateljice kurdskog porekla Sare Omar donosi kritiku patrijarhalnog društva islamskog sveta u Kurdistanu.

Edicija Severno svetlo, knjiga br. 7. Broj stranica: 376.
Poput velikih majstora stare škole literature, Sara Omar ispisuje storiju jedne porodice, ističući u prvi plan položaj žena u društvu koje tobož živi po islamskim zakonima, i koje su izložene stalnom pritisku i strahu za sopstveni život, seksualnim napadima, fizičkom i psihičkom nasilju. Svi talenti žena i sve njihove različitosti brutalno nestaju pred patrijarhalnom stihijom jednog neobrazovanog i sirovog sveta koji iskorišćava religijske dogme kako bi zadržao žene u podređenom položaju i zadovoljio svoje primarne, animalne nagone, sa samo jednim ciljem: da vlada i gospodari. Pipci ovog sistema su tako jaki da sežu i ka nekoliko hiljada kilometara dalekom severu Evrope i radnja se paralelno odvija u kurdskom delu Iraka i u Danskoj.
Berlingske Tidende je o knjizi napisao: „Ovo je literatura koja može promeniti naše društvo!“
Sidsebogreol: „Kupačica mrtvih je knjiga koju nikada nećete zaboraviti i koja vas ne ostavlja i kada pročitate poslednju stranicu i sklopite korice.“
Kristeligt Dagblad: „Nema spora da je [knjiga] hrabra i važna u kritici i opisu jedne kulture i religije u kojoj su muslimanske devojke i žene u Alahovo ime izložene represiji, nasilju i smrti.“
Bookmeupscotty: „Nema nikakve sumnje, Kupačica mrtvih je potresno i brutalno štivo, koje će dirnuti i najhladnijeg cinika, i mogu svima samo da preporučim da pohitaju i nabave primerak.“
Roman se može naručiti po ceni od 1.000 din.
NARUDŽBENICA:
[contact-form-7 id=“39758″ title=“Pedja“]