Zahvaljujući promjenama u proizvodnji, podjela na upotrebne i ne-upotrebne predmete nije više tako jednostavna kao što je bila na prijelazu 19. u 20. stoljeće, kada je uz zbrajanje rezultata prve industrijske revolucije počela organizirana borba umjetnika za sudjelovanjem u društvenom odlučivanju. Štoviše, ne samo da je granicu između dizajna i umjetnosti danas sve teže odrediti, nego se čini – kako nam sugerira Hal Foster u svojoj knjizi Dizajn i zločin – da je nakon najnovije, takozvane post-industrijske revolucije sve poprimilo logiku dizajna. Upravo je, kaže Foster, sveprisutnost dizajna u suvremenom društvu simbol trijumfa industrije kulture koja je emancipacijske projekte Moderne pretvorila u profit.
Slijedeći dvojicu prvaka bečkog umjetničkog modernizma, Adolfa Loosa i Karla Krausa, Foster ističe nužnost razlikovanja upotrebnog od umjetničkog predmeta. Dizajneri, kaže on, parafrazirajući Krausa, umjetnost (urnu) pretvaraju u upotrebni predmet (noćnu posudu), a funcionalistički modernisti upotrebni predmet (noćnu posudu) pretvaraju u umjetnost (urnu). U oba slučaja riječ je o totalizirajućim praksama koje ne ostavljaju prostor za kritičko mišljenje, pa premda je autonomna umjetnost modernistička iluzija, mi svejedno, zaključuje Foster, negdje između jedne i druge krajnosti, trebamo „prostor slobode“.
Na tragu ovog razmišljanja, Galerija Galženica vas poziva da svojim radovima, prijedlozima i kustoskim koncepcijama sudjelujete u oblikovanju programa Galerije za 2011. godinu. Prijedloge slati do 1. srpnja isključivo na adresu galzenica@gmail.com.
Na temelju vaših prijedloga kustosi galerije (Klaudio Štefančić, Sanja Horvatinčič i Nina Pisk) oblikovat će program rada za 2011. godinu i objaviti ga do 15. srpnja 2010.