Category : festivali

festivali Hrvatska region

16. SPLIT FILM FESTIVAL

KR
Čast mi je najaviti najstariji Međunarodni festival filma, videa i novih medija u Hrvatskoj. 16. rođendan festival ponosno slavi od 10. do 17. rujna u gradu antičkog šarma i duge tradicije vrednovanja onog najboljeg što umjetnost može proizvesti, dakako riječ je o gradu Splitu. Stoga dragi susjedi ukoliko se slučajno......
festivali kutak za mlade Srbija

AJDE fest – Avgust jednog diverzanta

KR
Akronim AJDE (Avgust Jednog Diverzanta) predstavlja naziv festivala koji će se u organizaciji Asocijacije mladih i Kulturno prosvetne zajednice, održati od 11. do 13.avgusta u Kruševcu. Ovaj festival predstavljaće jedinstveno iskustvo za Kruševljane jer čini splet najrazličitijih pravaca iz oblasti kulture i umetnosti, od stripa, preko alternativnih muzičkih pravaca do......
festivali region

Cetinje Jazz fest 2011

KR
Tradicionalni Cetinje Jazz Fest 2011, koji će biti upriličen u sklopu Cetinjskog kulturnog ljeta, biće održan od 1. do 7. avgusta. Program manifestacije, koju organizuje Turistička organizacija Prijestonice Cetinje u saradnji sa Prijestonicom Cetinje, biće realizovan na više lokacija. Pored Ljetnje pozornice, renomirani izvođači iz zemlje i regiona, nastupiće i......
festivali Makedonija vesti

„Summer Scream Festival“ на 31-ви јули во Охрид

KR
31 јули-сабота Плажа Парк, Охрид По повеќе од 10 000 посетители на  „Scream festival“ во Скопје, продукциската куќа „Нова X Идеа“, се одлучи истиот овој настан да го направи, но овој пат во Охрид, на барање на публиката, а и уште еден предизвик за сите оние кои не беа дел......
festivali region

Lake fest Niksic

KR
Od 22. do 24. jula na obalama jezera Krupac, održaće se prvi put muzički festival LAKE FEST, koji će tokom tri dana okupiti najbolje izvođače sa prostora nekadašnje Jugoslavije, kao i mlade i talentovane muzičke bendove iz Crne Gore. Publika Lake festa imaće priliku da uživa u nastupima banjalučkog Postscriptuma,......
festivali Makedonija pozorište vesti

„Геноцид 21″ – пиеса за војната и мирот, за животот и болката, минатото и бескрајноста – „Стоби 2011“

KR
„ Геноцид 21“, трета претстава на „Стоби 2011“ „ Геноцид 21″,  е третата театарска претстава од репертоарот на интернационалниот  фестивал на Античка драма Стоби 2011. Кога џелатот и жртвата си ги променуваат улогите, покајание и простување и падовите и издигнувањата на една цивилизација се темите опфатени во текстот на Љубиша......
festivali Makedonija vesti

на 1-ви Август на стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид -Davig Guetta!

KR
  Човекот кој успеа да стане многу повеќе од DJ, продуцент и композитор и ги урна сите рекорди, човекот чии хитови со Rihanna, Madonna, Kelly Rowland, Estelle, Akon, Fergie… го одбележа 21-виот век, ќе има свое show на 1-ви Август на стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид ! Се очекува да биде......
festivali Makedonija vesti

„Топол културен бран“-

KR
Во 21 општина во Македонија во две етапи, од 20-ти до крајот на месецов и од 20-ти до 31 август, ќе бидат реализирани повеќе од 110 културни содржини во  организација на Министерството за култура, а во соработка со единиците на локалната самоуправа.   – Целта на дисперзирањето на културата е таа......
festivali

Приказна за скитањето на Енеј од Троја до Италија

KR
Приказна за скитањето на Енеј од Троја до Италија се раскажа синоќа во Стоби. Приказна за скитањето на Енеј од Троја до Италија, каде станува и предок на римјаните. Ова го прикажува претставата Енеида, епска поема напишана од 29-та до 19-та година пред новата ера. Автор е Маром Вергилиј. Енеида......
festivali Makedonija pozorište vesti

INTERNATIONAL ANTIQUE DRAMA FESTIVAL STOBI 2011 – Божицата Талија и древниот Стоби ја отворија театарскита потра

KR
Божицата Талија и древниот Стоби ја отворија театарскита потра. Се крена фестивалската завеса во  Стоби. Фестивалот на античка драма Стоби 2011 започна. Безвременскиот простор во археолошкиот локалитет по десетти пат  ги собра на едно место актерите, режисерите и публиката.  рена фестивалската завеса во  Стоби. Фестивалот на античка драма Стоби 2011......
festivali Makedonija muzika vesti

51-то „ОХРИДСКО ЛЕТО ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНО СО МУЛТИМЕДИЈАЛЕН СПЕКТАКЛ“

KR
Со мултимедијалниот спектакл  „Трилогија Романа“ од Оторино Респиги, во продукција на шпанската компанија „Ла фура дел Баус“, на 12 јули, втоник, на Античкиот театар свечено ќе биде отворено 51 издание на најзначајната културна манифестација во земјата, фестивалот „Охридско лето“. Овој проект кој е дел од светската премиера, која по изведбата......
festivali

***Македонија*** Прилеп***Пиво Фест*** ЗДРАВКО ЧОЛИЌ***

KR
од 14 јули  до 17 јули ЗДРАВКО ЧОЛИЌ ќе пее на „Пивофестот“ во Прилеп. Според најавите, тој ќе биде најглавна музичка атракција на пивијадата од 14-17 јули. Се очекува Чолиќ да го надмине ланскиот рекорд на посетеност на Пивофестот со Цеца од над сто илјади гости на централната забава. За......