Uredništva književnog časopisa „Književne vertikale“i biblioteke „Vertikale“ Udruženja nezavisnih pisaca Srbije pozivaju sve književne stvaraoce iz regiona koji pišu na zajedničkom jeziku da pošalju svoje prozne književne radove inspirisane pandemijom кorona virusа poznatijem kao Kovid-19 pod nazivom „Šta nam to učini Kovid-19 ili, šta mi učinismo Kovidu-19?
Učinilo nam se da bi bilo interesantno da Kovid 19 bude tema za naš već tradicionalni, četvrti konkurs za kratke priče satkane od 357 reči, ni jedne reči manje ali ni jedne reči više.
Korona virus izazvao je pandemiju do sada neviđenih razmera i poremetio sve što se poremetiti moglo, niko nije uspeo da izbegne posledice koje je izazvao virus ili reakcijа/е vlasti, na primer. Da li smo se navikli na život sa koronom? Da li je neko rešio da se suprotstavi virusu i kako? Prete nam da nakon ove epi/pandemije ništa neće biti isto kao što je bilo. Da li je ta „nova normalnost“ koju nam naslućuju naša budućnost ili nije? Dakle, tema jeste aktuelna, interesantna u toj meri da nam pruža mogućnost da se na raznovrsne načine njom pozabavimo.
Šta se sve dogodilo ili se moglo dogoditi pre, tokom ili nakon pandemije? Možemo li sve to opisati? Možemo li se prisetiti svega što nam se događalo ili što nam se događalao? Možda našim rođacima, prijateljima? Možemo li pretpostaviti šta se sve može dogoditi danas, sutra… za pet, deset ili tridesetsedam godina? Eto inspiracije na kakvu kratku naučnofantastičnu priču. Možda se neko tokom karantina zaljubio? Hiljadu/tisuću stvari nam se mogu dogoditi, lepe, ružne, šaljive, tužne, tragične… obične pa i neobične, i one nesvakidašnje ali i one koje doživljavamo svaki bogovetni dan. Sigurno bar jedna od svih tih dogodovština zavređuju da budu zabeležene i književno uobličene. Učinimo to u kratkoj priči ograničenoj na 357 reči, ni jednoj reči više ali ni manje, naslov ne računamo u tih 357 reči.
Napomena: eseji se nećeuzimati u obzir i biće u sartu diskvalifikovani.
Književni stvaraoci iz regiona i rasejanja svoje neobjavljivane kratke priče veličine 357 reči napisane na zajedničkom jeziku južnoslovenskih naroda na azbučnom ili abecednom pismu (sa obaveznim dijakritičkim znacima: ć,č,dž,š,đ,ž u slučaju korišćenja abecednog pisma i sa razmakom iza tačke, odnosno zareza, i to ne više od jednog slovnog znaka) mogu slati na imejl adresu: knjizevne.vertikale@gmail.com. Uz radove obavezno je u istom dokumentu dostavi i kraću bio-bibliografiju sa kontaktima (do okvirnih 200 reči). Radovi se šalju u word.doc zapisu, font Georgia velečina slova 11.
Pod neobjavljenom pričom smatra se ona priča koja nije u celosti objavljena u zbirkama, časopisima ili na književnim sajtovima ili profilima u štampanoj ili elektronskoj formi.
Slanjem svojih radova, autor daje saglasnost da poslati rad odnosno radovi budu selektovani i objavljeni u zbirci ili časopisu. Za objavljene radove organizatori konkursa i izdavači ne obezbeđuje honorar niti obezbeđuje autorski primerak te se istovremeno odriče autorskih prava u delu bilo kakve novčane naknade za objavljivanje istih u elektronskoj odnosno štampanoj formi na stranicama Facebook profila časopisa, odnosno u časopisu ili zbirci. Prava izdavača za objavljivanje priče na osnovu pretpostavljene saglasnosti autora ističu objavljivanjem zbornika odnosno časopisa.
Rok za podnošenje priča na konkurs je 30. april/travanj 2021. godine.
Tročlani žiri koga će imenovati redakcija časopisa će do 31. maja/svibnja 2021. godine sačiniti širi izbor radove koji će ući u zajedničku tematsku zbirku i biti objavljena bilo kao knjiga ili u okviru časopisa (ukoliko bude bilo manje radova). Uži izbor biće sačinjen do 15. juna/lipnja 2021. godine a proglašenje rezultata obaviće se do 15. jula/srpnja 2021. godine.
Autori tri najbolja književna rada biće na svečanoj promociji nagrađeni diplomom.
Organizatori konkursa, priređivači i izdavači zbirke ne odgovaraju za povredu autorskih prava od strane pojedinaca koji učestvuju na konkursu.