Predstavljen program manifestacije “Sarajevski dani poezije”

Filed under: Bosna i Hercegovina,zemlja |

Sarajevo – U srijedu, 23. maja, u prostorijama Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine počet će 51. “Sarajevski dani poezije”. Riječ je o manifestaciji koju organizira Društvo pisaca u BiH a koja decenijama predstavlja pjesničku scenu BiH, regije ali i Evrope i svijeta. Ovogodišnja manifestacija trajat će do 26. maja.

Međunarodna književna manifestacija Sarajevski dani poezije pokrenuta je 1962. godine, u cilju očuvanja i unaprjeđenja književnoestetskih i književnoetičkih standarda pisane riječi u Bosni i Hercegovini.

Sama manifestacija Sarajevskih dana poezije počet će dan prije zvaničnog otvaranja, pjesničkim poslijepodnevom biblioteci Alipašin most, upoznavanjem sa poezijom i fimom Piera Paola Pasolinija u Art kinu Kriterion, gdje će se poslije projekcije predstaviti mladi bh. pjesnici.

U okviru ovogodišnjeg izdanja Sarajevskih dana poezije bit će održano 20 različitih programa, a učešće će uzeti 73 pjesnika i pjesnikinje iz 12 zemalja regije, Evrope i svijeta. 

Ovogodišnji dobitnik nagrade ‘Bosanski stećak’ je pjesnik, prevodilac te dugogodišnji televizijski urednik Ibrahim Hadžić iz Rožaja koji živi u Beogradu. Hadžiću će ova tradicionalna nagrada Sarajevskih dana poezije biti uručena u petak, 25. maja na svečanosti u Zemaljskom muzeju BiH.

Predsjednik Organizacionog odbora manifestacije Senadin Musabegović smatra da su Sarajevski dani poezije postali institucija koja ne iskazuje samo identitet Sarajeva, već i BiH u evropskom i svjetskom kontekstu.

Međunarodne pjesničke večeri, druženja s osnovcima i studentima, književni portreti, omaž pjesniku Rajku Đurici, savremeno crnogorsko pjesništvo i okrugli sto “Poezija u konfliktnim zonama”, samo su dio programa ovogodišnjih Dana, koji će biti završeni izletom i književnim podnevom u Počitelju.

Program:

  • Utorak, 22.maj

  • Srijeda, 23. maj

  • Četvrtak, 24.maj

  • Petak, 25. maj

  • Subota, 26. maj

Pjesničko poslijepodne u Novom Gradu
Sudjeluju: Bisera Alikadić (BiH), Fuad Kovač (BiH), Zilhad Ključanin (BiH), Refik Ličina (BiH, Švedska), Admiral Mahić (BiH), Mujo Musagić (BiH), Ljubica Ostojić (BiH), Claudio Pozzani (Italija), Dara Sekulić (BiH), Stevan Tontić (BiH), Moaen Shalabia (Palestina), Mustafa Zvizdić (BiH).
Moderator: Mustafa Smajlović
Biblioteka Alipašin most 2 – 16:00 sati

Poezija i film: Pier Paolo Pasolini

O filmu govori: Senadin Musabegović
Art Kino Kriterion – 17:00 sati

Mlađe bosanskohercegovačko pjesništvo
Sudjeluju: Bjanka Alajbegović, Almir Kolar, Bojana Kulidžan, Martina Mlinarević-Sopta, Radomir Mitrić, Srđan Mršić, Naida Mujkić, Tanja Stupar-Trifunović, Aida Šečić, Šejla Šehabović, Ajla Terzić.
Muzički program: Vlado Kreslin
Voditeljica pjesničke večeri: Fadila Nura Haver
Art Kino Kriterion – 20:00 sati

Susreti: Studenti i pisac iz lektire – Muhidin Šarić
O pjesnikovu djelu govori: prof. dr. Rašida Kadrić
Voditelj-moderator: Mirsad Bećirbašić
Pedagoška akademija – 10:00 sati

Književno poslijepodne sa osnovcima Općine Stari Grad – Sarajevo 

Sudjeluju: Dragomir Ćulafić (Crna Gora, Srbija), Šefik Daupović (BiH), Marija Fekete-Sullivan (BiH), Jagoda Iličić (BiH), Senudin Jašarević (BiH), Sonja Jurić (BiH), Fahrudin Kučuk (BiH), Tode Nikoletić (BiH, Srbija), Ljubica Ostojić (BiH), Ranko Pavlović (BiH), Velimir Ralević (Crna Gora), Esmir Salihović (BiH),Stjepan Zelenika (BiH).
Muzički program: Dječiji hor „Suncokreti“
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Sala Općine Stari Grad – 12:00 sati

Svečano otvaranje 51. Sarajevskih dana poezije
Sudjeluju: Bisera Alikadić (BiH), Krešimir Bagić (Hrvatska), Ahmed Burić (BiH), Jelka Ciglenički (Slovenija), Daniela Danz (Njemačka), Fadila Nura Haver (BiH), Zilhad Ključanin (BiH), Arian Leka (Albanija), Refik Ličina (BiH, Švedska), Kemal Mahmutefendić (BiH), Radomir Mitrić (BiH), Mujo Musagić (BiH), Mirjana Stefanović (Srbija), Mile Stojić (BiH), Magnus William-Olsson (Švedska), Almir Zalihić (BiH).
Pozdravna riječ: Amir Brka, predsjednik Društva pisaca BiH, i Alija Behmen, gradonačelnik Sarajeva
Voditeljica programa: Aida Krehić
Pjesničke prijevode inostranih pjesnika govori: Hasija Borić
Muzički program: Vlado Kreslin
Zemaljski muze BiH – 13:00 sati

Književni portret: Slobodan Blagojević
O Blagojevićevu književnom djelu govore: Hadžem Hajdarević,
Senadin Musabegović, Mile Stojić
Art Kino Kriterion – 18:00 sati

Književna scena: Međunarodna pjesnička večer
Sudjeluju: Tomica Bajsić (Hrvatska), Daniel Banulescu (Rumunija), Daniela Danz (Njemačka), Andràs Gerevich (Mađarska), Ibrahim Hadžić (Srbija), Miklavž Komelj (Slovenija), Arian Leka (Albanija), Milorad Popović (Crna Gora), Claudio Pozzani (Italija), Moaen Shalabia (Palestina), Mirjana Stefanović (Srbija), Jovanka Uljarević (Crna Gora), Magnus William-Olsson (Švedska).
Urednica programa: Fadila Nura Haver
Art Kino Kriterion  – 19:30 sati

„Moja poetika“ (autopoetičke ispovijesti)
Sudjeluju: Daniela Danz (Njemačka), Ibrahim Hadžić (Srbija), Ranko Pavlović (BiH), Mirjana Stefanović (Srbija), Damir Šodan (Hrvatska), Magnus William-Olsson (Švedska).
Urednik programa: Stevan Tontić
Art kino Kriterion – 11:00 sati

Književno poslijepodne sa osnovcima – Sokolac
Sudjeluju: Dragomir Ćulafić (Crna Gora, Srbija), Šefik Daupović (BiH), Marija Fekete-Sullivan (BiH), Jagoda Iličić (BiH), Senudin Jašarević (BiH), Sonja Jurić (BiH), Fahrudin Kučuk (BiH), Tode Nikoletić (BiH, Srbija), Ranko Pavlović (BiH), Velimir Ralević (Crna Gora), Esmir Salihović (BiH), Stjepan Zelenika (BiH).
Voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Opština Sokolac, Glasinačka bb, Sokolac – 12:00 sati

Međunarodno pjesničko poslijepodne u Dobrinji
Sudjeluju: Krešimir Bagić (Hrvatska), Tomica Bajsić (Hrvatska), Munib Delalić (BiH, Norveška), Andràs Gerevich (Mađarska), Enes Halilović (Srbija), Miklavž Komelj (Slovenija), Admiral Mahić (BiH), Kemal Mahmutefendć (BiH), Nermina Omerbegović (BiH), Dara Sekulić (BiH), Mirsad Sijarić (BiH), Damir Šodan (Hrvatska), Dragana Tripković (Crna Gora), Almir Zalihić (BiH).
Voditeljica programa: Fadila Nura Haver
Biblioteka Dobrinja – 16:00 sati

Otvaranje izložbe učeničkih radova motiviranih
temema bh. književnosti
Voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Centar za kulturu – 17:00 sati

Hommage pjesniku Rajku Đurici
Sudjeluju: Zilhad Ključanin, Stevan Tontić
Poeziju čita: Hasija Borić
Atelje„Figure“ – 16:00 sati

Savremeno crnogorsko pjesništvo
Sudjeluju: Pavle Goranović, Milorad Popović, Bogić Rakočević, Velimir Ralević, Dragana Tripković, Jovanka Uljarević.
Uvodna riječ: Hadžem Hajdarević
Atelje „Figure“ – 18:00 sati

Međunarodna pjesnička večer u Goraždu
(U saradnji sa Centrom za kulturu Goražde i Kulturnom manifestacijom „Sunce nad Drinom“)
Sudjeluju: Bjanka Alajbegović (BiH), Esad Babačić (Slovenija), Daniel Banulescu (Rumunija), Arian Leka (Albanija), Barbara Pogačnik (Slovenija), Moaen Shalabia (Palestina), Mustafa Zvizdić (BiH).
Voditelj programa: Ahmed Burić
JU Centar za kulturu, Zaima Imamovića 2, Goražde – 19:00 sati

„Moja poetika“ (pjesnička večer)

Sudjeluju: Daniela Danz (Njemačka), Ibrahim Hadžić (Srbija), Ranko Pavlović, Mirjana Stefanović (Srbija), Damir Šodan (Hrvatska), Magnus William-Olsson.
Urednik programa: Stevan Tontić
Voditelj pjesničke večeri: Izudin Bajrović
Muzički program: „Arkul“
Atelje „Figure“ – 21:00 sati

Okrugli sto: Poezija u konfliktnim zonama
Sudjeluju: Tomica Bajsić (Hrvatska), Adisa Bašić (BiH), Ahmet Burić (BiH), Jelka Ciglenički (Slovenija), Pavle Goranović (Crna Gora), Enver Kazaz (BiH), Miklavž Komelj (Slovenija), Mirjana Stefanović (Srbija), Damir Šodan (Hrvatska), Marko Vešović (BiH).
Uvodna riječ: Senadin Musabegović
Art kino Kriterion  – 11:00 sati

Književno poslijepodne sa osnovcima Općine Novi Grad – Sarajevo
Sudjeluju: Dragomir Ćulafić (Crna Gora, Srbija), Šefik Daupović (BiH), Marija Fekete-Sullivan (BiH), Jagoda Iličić (BiH), Senudin Jašarević (BiH), Sonja Jurić (BiH), Fahrudin Kučuk (BiH), Tode Nikoletić (BiH, Srbija), Ranko Pavlović (BiH), Velimir Ralević (Crna Gora), Esmir Salihović (BiH), Stjepan Zelenika (BiH).
Muzički program: Dječiji hor „Suncokreti“
Urednik i voditelj programa: Mirsad Bećirbašić
Sala Općine Novi Grad – 12:00 sati

Svečana dodjela priznanja „Bosanski stećak“
Sudjeluju: Adisa Bašić (BiH), Amir Brka (BiH), Munib Delalić (BiH, Norveška), Ibrahim Hadžić (Srbija), Hadžem Hajdarević (BiH), Enes Halilović (Srbija), Bogić Rakočević (Crna Gora), Moaen Shalabia (Palestina), Mirjana Stefanović (Srbija), Stevan Tontić (BiH), Marko Vešović (BiH), Magnus William-Olsson (Švedska).
Slovo o dobitniku Priznanja/nagrade Bosanski stećak: Mile Stojić
Poeziju dobitnika Bosanskog stećka govori: Aida Krehić
Muzički program: „Arkul“
Zemaljski muzej BiH – 20:30 sati

Književno podne u Počitelju
Sudjeluju:
 Esad Babačić (Slovenija), Krešimir Bagić (Hrvatska), Pavle Goranović (Crna Gora), Ibrahim Hadžić (Srbija), Sonja Jurić (BiH), Fuad Kovač (BiH), Lidija Pavlović (BiH), Miro Petrović (BiH), Mirjana Stefanović (Srbija).
Moderator: Ahmed Burić
Galerija Mlaz, Počitelj bb, Počitelj – 18:30 sati

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Dokaži da nisi mašina: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*