Књижевне вертикале преживеле упркос свему и свима.
Књижевне вертикале од локалног и београдског књижевног часописа постаје регионални, мултијезични и мултикултурални књижевни часопис, чији је један од неколико тисућа слогана: Па шта, шта нам можете? или: Ко се боји Тасовца још?!
Лева фракција редакције (то су они неозбиљни, вечни опозиционари) и десна фракција редакције (они смртно озбиљни и исто толико досадни) књижевног часописа Књижевне вертикале подсећају све самосвојне и аутохтоне ауторе, оне који су на путу то да постану, али и оне који то још увек нису (из било ког неоправданог разлога) а горе од жеље да буду и притом не питају за стваралачку цену; потсећају читаоце и оне који то нису а желели би да постану пре или касније (било да су научили да читају или тек намеравају да се описмене у скоријој будућности), оне који знају само ћирилицу, оне који се служе само и искључиво латиницом, али и оне малобројне који чудом користе и једно и друго писмо (то су они под посебном паском тајних служби и државне безбедности као реметилачки елемент), да је трећи број часописа већ увелико постављен на сајту и да га већ свакодневно могу да преузму и читају. ( www.drustvokbg.tk )
Нећемо да се хвалимо, али, прошли број је преузет толико пута (2000) да би се таквим тиражом могла дичити и нека информативна гласила.
Зато кликћемо: живела слобода изражавања и мисли! (Како бубањ* каже!)
Дакле, сви књижевни ствараоци брдовитог Балкана, били они писци, песници, мрски намћори одн. књижевни критичари, есејисти или већ како вам драго, укључујићи и почетнике колико и оне на заласку звезданих каријера, без обзира да ли су чланови или заклети противници Друштва књижевника Београда или неког другог мање или више тајног, окултног, националног, анационалог или каквог год удружења (осим терористичког или политичке странке); било да користе ћирилично или латинично писмо, да пишу на српском, хрватском или можда чак и на заборављеном и омраженом српско-хрватском, односно хрватско-српском језику, на бошњачком или монтенегријанском, македонском или словеначком, могу током целе године да шаљу своје књижевне радове на адресу: drustvokb@gmail.com .
Објавићемо радове и на мађарском, немачком, ромском, албанском, бугарском, словачком, румунском, или неком другом језику којим макар и један једини грађанин на овим просторима говори или пише (преводи на један од с/х/б/ц односно цх-хс језик ипак обавезни)
О првом и другом броју часописа Књижевне вертикале као и о његовој садржини, те о активностима Дриштва књижевника Београда и његовим члановима, заинтересовани ствараоци се могу информисати на сајту: www.drustvokbg.tk . Можете их и наручити у штампаном облику по приступалним ценама од 200,00 динара + поштарина.
Часопис Књижевне вертикале садржи следеће рубрике: проза, поезија, есеистика, књижевна критика, сатира/афористика и књижевност за децу.
Радови се шаљу у електронској форми писани ћириличним или латиничним писмом. Радови се објављују на писму на којем је сам аутор доставио свој рад. Фонт и вечићину слова је небитна.
Препоручена величина прича, есеја и књижевних критика је до 12.000 карактера са размаком, мада није услов нити лимит за објављивање јер је пре свега квалитет лимитирајући и одређујући елемент.
Број прозних или поетских радова, есеја, критика или афоризама није ограничен.
Ако случајно, или намерно, пронађемо текст писан латиницом и енглеском абецеди (без оних досадних квачица), са словним или правописним грешкама, демонстративно ћемо такве текстове дисквалификовати а ауторе послати на преваспитавање код директорке КЦБ.
Уколико су рађене лектура и коректура то би аутори требали да наведу име лектора и коректора,јер су и они, свиђало се то неком или не,такође књижевни ствараоци..
Аутори су обавезни да уз радове доставе и краћу био-библиографију са подацима за контакт.
Редакција часописа Књижевне вертикале ће након уредничког посла и извршеног избора радова за следећи број, обавестити све ауторе који су своје радове слали о избору, као и о месту и времену претстављања новог броја часописа, те о начину и условима набавке штампаног броја часописа.
2 comments
Upravo je izašao novi broj Književnih vertikala (4/5) koji je postavljen na besplatno preuzimanje sa linka:
https://app.box.com/s/5ba3scebvq2em7n936067kima3cdumak
Hvala svima koji su slali priloge…
потсећа -> подсећа
есеистика -> есејистика
Надам се да редакција неће завршити на преваспитавању и бити кажњена дисквалификацијом као што је запретила ауторима који случајно или намерно направе сличне грешке. 🙂
Comments are closed.