Nakon izuzetno uspešno započetog i od strane autorica vanredno dobro prihvaćenog projekta „Frida – žena govori“ Uredništvo časopisa „Književne vertikale“ glasila Udruženja nezavisnih pisaca Srbije i kreativni tim, potaknuti dosadašnjom uspešnom i lepom saradnjom sa velikim brojem darovitih i kreativnih pesnikinja i prozaistkinja, kao i specifičnostima i turbulencijama savremenog društva te kontekstom u kojem na ženski način senzibilna proza i poezija predstavlja svojevrsnu i autentičnu stvarnost, odraz sveta u kome živimo, ali i refleks nas samih, odlučeno je da se ovaj multidisciplinarni projekat sa unekoliko izmenjenom tematikom, fokusom i komunikacionom formom nastavi.
Nastavljamo da se bavimo ali i da istražujemo žensku individualnost i njen subjektivitet, kao i ženski pogled na svet ali sada iz nešto pomerenog ugla u odnosu na prošli put. U prošlom ciklusu projekta žena je govorila, koliko sebi, toliko celom svetu. Ovaj put želimo da čujemo kako autorke iz zemlje, regiona ali i sveta koje razmišljaju, govore i pišu međusobno razgovaraju o svim mogućim temama koje za njih imaju neprocenjiv značaj.
I dalje želimo da čujemo autentične glasove žena, autentičnu žensku poetiku autorki/žena koje imaju šta da kažu jedna drugoj kroz pesmu ili kratki lirski prozni tekst koji bi se mogao u jednom trenutku sublimirati u njihov dijalog, možda razgovor za okruglim stolom ili kongres ženskog revolucionarnog pokreta, nacionalnog, internacionalnog, levičarskog, desničarskog, feminističkog ili čak onog radikalnog, borbenog (sa ili bez vojnog, subverzivnog krila) i što da ne, u konferenciju za javnost, katkad skladan katkad suprotstavljem ali uvek vrcav i ženski suptilan.
Dakle, tražimo poeziju ili kratke prozne tekstove o ženskim temama, o ženskim izazovima u ovom svetu. Želimo da čujemo ženski dijalog, glasove autorica svih dobi o tome šta vole, šta ne vole, o čemu sanjaju, čemu streme, čega se boje, šta bi menjale, kako se osećaju u svetu koji neko doživljava muškim i u ovoj civilizaciji koja je ipak ženskog roda, ali odiše i muškom dominacijom koji bi neki nazvali i energijom?
Budite slobodne, pišite nam o sebi i o drugima.
I ovaj put kao što smo to u prošlom ciklusu ostvarili planiramo da u sinergiji sa autorkama pretočimo poetsko/prozno sazvučje u scenski tekst i nadajmo se, za razliku od prošlog puta i u pozorišnu izvedbu, i tako dospemo do većeg broja sagovornica i sagovornika u prostoru i vremenu, produžujući život ženskih narativa sadržanih u knjizi/zbirci kroz scenski izraz i scenski govor, rečju i pokretom.
Književnice iz zemlje i regiona, kao i iz rasejanja svoje neobjavljivane poetske (osim poema i epskih poetskih radova) i prozne radove u formi crtica/kratih zabeleški (do okvirnih 1.000 karaktera po radu) napisane na svom maternjem jeziku, bio on i zajednički jezik južnoslovenskih naroda ili ne (za druge južnoslovenske, slovenske ili nejužnoslovenske narode potrebno je dostaviti i prevod), na azbučnom ili abecednom pismu (sa obaveznim dijakritičkim znacima: ć,č,dž,š,đ,ž u slučaju korišćenja abecednog pisma i sa razmakom iza tačke, odnosno zareza, i to ne više od jednog slovnog znaka) mogu slati na imejl adresu: frida.unps@gmail.com. Uz radove obavezno je u istom dokumentu dostaviti i kraću bio-bibliografiju sa kontaktima (do okvirnih stotinak reči). Radovi treba da budu u word.doc zapisu, font Georgia veličine slova 12.
Pod neobjavljenim radom smatra se ono književno delo (pesma, kratki esej, crtica) koje nije u celosti objavljeno u zbirkama, časopisima ili na književnim sajtovima ili profilima u štampanoj ili elektronskoj formi.
Slanjem svojih radova, autorka daje izričitu saglasnost da poslati rad, odnosno radovi, mogu biti selektovani i objavljeni u zbirci ili u časopisu „Književne vertikale“, odnosno da, nakon selekcije, može biti uvršteno u celosti ili jednim delom u jedinstveni dramski tekst koji predstavlja posebnu umetničku celinu.
Za objavljene radove organizatori konkursa i izdavač (Udruženje nezavisnih pisaca Srbije) ne obezbeđuju honorar niti autorski primerak zbirke, odnosno časopisa, te se autorice slanjem radova na konkurs odriču autorskih prava u delu novčane naknade za objavljivanje istih u štampanoj formi u zbirci, odnosno časopisu ili u elektronskoj formi na stranicama Facebook profila, odnosno WordPress stranici kao formi predstavljanja i afirmacije selektovanih autorki, kao i za uvršćivanje poslatog književnog dela (u celini ili delimično) u dramaturški tekst na osnovu kojeg će se realizovati pozorična/scenska izvedba.
Prava izdavača za objavljivanje rukopisa na osnovu pretpostavljene saglasnosti autorica u smislu ovog javnog poziva, ističu objavljivanjem zbornika odnosno časopisa a prava na izvođenje trajaće ako scensko delo bude postavljeno i dokle god bude bilo izvođeno. Izdavač, odnosno producenti predstave dramskog teksta nastalog od odabranih rukopisa, obavezuju se da će autorice biti na adekvatan način predstavljene i afirmisane i, u skladu sa zakonom, njihova imena objavljena.
Rok za podnošenje radova na konkurs je 10. oktobar 2024. godine.
Tročlani žiri će najkasnije do 05. novembra 2024. godine sačiniti širi izbor radove koji će ući u zbirku koja će biti objavljena kao almanah. Uži izbor radova, koji će potencijalno biti korišćen za uobličavanje dramskog teksta biće sačinjen okvirno do 10. januara 2025. godine a proglašenje rezultata obaviće se do 1. februara 2025. godine. O svemu ostalom autorice će biti redovito obaveštavane putem fejsbuk stranice našeg časopisa ali i elektronskom poštom kao što smo to i do sada činili.
Organizatori konkursa, priređivači i izdavači zbirke ne odgovaraju za povredu autorskih prava od strane pojedinaca koji učestvuju na konkursu.