20.2 C
Belgrade
04/06/2023

Category : Makedonija

Bosna i Hercegovina Crna Gora Hrvatska Makedonija Srbija zemlja

KONKURS ZA BALKANSKE STIPENDIJE ZA NOVINARSKU IZUZETNOST OTVOREN DO 5. MARTA 2012

KR
Balkanska istraživačka mreža (BIRN), u saradnji sa Robert Boš Fondacijom i ERSTE Fondacijom, raspisala je šesti po redu konkurs u okviru programa ,,Balkanske stipendije za novinarsku izuzetnost’’. Tema novog konkursa su zajednice, a novinari iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Rumunije i Srbije i Kosova mogu......
festivali Makedonija vesti

Кочани град на културата за 2012 година

KR
Годинава неколку општини во Р.Македонија  се пријавиja на конкурсот што го распиша Министерството за култура за организирање на манифестацијата „Град на културата“, од кои  стручната комисија одлучи, Кочани да биде општинaта – годинашен организатор на оваа значајна манифестација што се одржува по деветти пат.  Проектот на Општина Кочани содржи разновидни......
Makedonija vesti

СТОБИ – Епископска базилика

KR
Епископската базилика е најзначајниот христијански објект во Стоби. Се наоѓа западно од театарот и во нејзината егзистенција постојат два посебни периода. Првите ископувања биле во 1918 година, а истражувана е и во 1924 – 25, 1927, 1934, 1970 – 78, во текот на 80 – тите и во 90 –......
festivali Makedonija vesti

„Summer Scream Festival“ на 31-ви јули во Охрид

KR
31 јули-сабота Плажа Парк, Охрид По повеќе од 10 000 посетители на  „Scream festival“ во Скопје, продукциската куќа „Нова X Идеа“, се одлучи истиот овој настан да го направи, но овој пат во Охрид, на барање на публиката, а и уште еден предизвик за сите оние кои не беа дел......
festivali Makedonija pozorište vesti

„Геноцид 21″ – пиеса за војната и мирот, за животот и болката, минатото и бескрајноста – „Стоби 2011“

KR
„ Геноцид 21“, трета претстава на „Стоби 2011“ „ Геноцид 21″,  е третата театарска претстава од репертоарот на интернационалниот  фестивал на Античка драма Стоби 2011. Кога џелатот и жртвата си ги променуваат улогите, покајание и простување и падовите и издигнувањата на една цивилизација се темите опфатени во текстот на Љубиша......
festivali Makedonija vesti

на 1-ви Август на стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид -Davig Guetta!

KR
  Човекот кој успеа да стане многу повеќе од DJ, продуцент и композитор и ги урна сите рекорди, човекот чии хитови со Rihanna, Madonna, Kelly Rowland, Estelle, Akon, Fergie… го одбележа 21-виот век, ќе има свое show на 1-ви Август на стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид ! Се очекува да биде......
festivali Makedonija vesti

„Топол културен бран“-

KR
Во 21 општина во Македонија во две етапи, од 20-ти до крајот на месецов и од 20-ти до 31 август, ќе бидат реализирани повеќе од 110 културни содржини во  организација на Министерството за култура, а во соработка со единиците на локалната самоуправа.   – Целта на дисперзирањето на културата е таа......
festivali Makedonija pozorište vesti

INTERNATIONAL ANTIQUE DRAMA FESTIVAL STOBI 2011 – Божицата Талија и древниот Стоби ја отворија театарскита потра

KR
Божицата Талија и древниот Стоби ја отворија театарскита потра. Се крена фестивалската завеса во  Стоби. Фестивалот на античка драма Стоби 2011 започна. Безвременскиот простор во археолошкиот локалитет по десетти пат  ги собра на едно место актерите, режисерите и публиката.  рена фестивалската завеса во  Стоби. Фестивалот на античка драма Стоби 2011......
festivali Makedonija muzika vesti

51-то „ОХРИДСКО ЛЕТО ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕНО СО МУЛТИМЕДИЈАЛЕН СПЕКТАКЛ“

KR
Со мултимедијалниот спектакл  „Трилогија Романа“ од Оторино Респиги, во продукција на шпанската компанија „Ла фура дел Баус“, на 12 јули, втоник, на Античкиот театар свечено ќе биде отворено 51 издание на најзначајната културна манифестација во земјата, фестивалот „Охридско лето“. Овој проект кој е дел од светската премиера, која по изведбата......
fotografija Makedonija region

Međunarodna izložba Fotomedia 2010 (Skoplje)

KR
Pokrovitelj: Foto-savez Makedonija, FIAP Rok: 15. 9. 2010. Tema: Slobodna. Format: Kolor i crno-bele fotografije maksimalne veličine 30×40 cm. Najviše četiri fotografije po autoru. Participacija: 15 evra. Propisno obeležene fotografije zajedno s prijavom, koju možete naći na sajtu: www.photomedia.mk, slati na adresu: Photo club ”Elema” – Skopje, Partizanski odredi 155-1/82,......
kutak za mlade Makedonija Srbija

Poziv na Raškolovano znanje

KR
TkH centar u Beogradu i Kontrapunkt u Skoplju objavili su poziv za učešće u jednogodišnjem programu kolektivnog samoobrazovanja u umetnosti i kulturi “Raškolovano znanje”. Projekat je namenjen studentima umetnosti, humanistike i društvenih nauka, profesionalcima i kulturnim radnicima iz Beograda i Skoplja, koji su zainteresovani za rad na nezavisnim scenama. Cilj......